Analityk finansowy to zawód, któremu sama nazwa nadaje prestiżu, wskazując na odpowiedzialny zakres obowiązków. Mogłoby się więc wydawać, że za sumiennością i dokładnością analityka finansowego, będą szły również wysokie zarobki. Jak jest naprawdę? Czym zajmuje się analityk finansowy i na jakie wynagrodzenie może liczyć? Gdzie może pracować? Jakie cechy powinny go określać? Tego wszystkiego dowiesz się, czytając ten artykuł. 

czym sie zajmuje analityk finansowy

Analityk finansowy – czym się zajmuje? 

Jak sama nazwa wskazuje, główną powinnością analityka finansowego, jest kompleksowe analizowanie kondycji określonego przedsiębiorstwa, bądź realizowanego przez nie przedsięwzięcia. Analityk finansowy uczestniczy w rozplanowaniu budżetu firmy i sprawuje pieczę nad ścisłością jego postanowień – jest głównym odpowiedzialnym za rentowność wszelkich wydatków i zakupów. 

Do jego zadań należy doliczyć przygotowywanie raportów, opisujących stan finansowy przedsiębiorstwa, oraz bieżącą opłacalność podejmowanych działań. Niemniej, szeroko rozumiane kontrolowanie kosztów ponoszonych przez firmę, to jedno – ale analityk finansowy musi też przewidywać rozmaite scenariusze na przyszłość, bazować na nich i dostosowywać strategię finansową do raptownie zmieniających się realiów. 

Jak nim zostać? 

Aby zostać analitykiem finansowym, musisz oczywiście odpowiednio wyedukować się w tym kierunku. Nie musisz koniecznie udawać się na studia, choć wykształcenie wyższe jest preferowane przez zdecydowaną większość pracodawców. Do najbardziej optymalnych kierunków w tym zakresie, będą należały te bezpośrednio związane z finansami, jak również ekonomia czy matematyka. 

Jeżeli jednak nie jest Ci po drodze z uniwersyteckim życiem, możesz wybrać inną drogę. Dobrym rozwiązaniem wydaje się być technikum ekonomiczne, lub inna szkoła tego rodzaju, związana z finansami. Możesz postawić również na kształcenie zaoczne, czy chociażby kurs zaoczny w omawianym zakresie – pamiętaj jednak, że im niższe są Twoje kompetencje „na papierze”, tym trudniej będzie Ci znaleźć dobrze płatną pracę jako analityk finansowy. Tak czy inaczej, nawet w przedsiębiorstwach o mniejszej renomie, możesz zdobyć cenne doświadczenie, które w przyszłości na pewno nie zostanie przeoczone przez rekruterów. 

analityk finansowy jak nim zostac

Niezbędne umiejętności na stanowisku 

Podobnie jak w przypadku innych zawodów, tak samo w przypadku analityka finansowego, poszukiwane przez pracodawców kompetencje kandydata, możemy podzielić na miękkie i twarde. W przypadku tych drugich, sprawa jest dość oczywista, dotykając się przede wszystkim kierunkowego wykształcenia. W większości przedsiębiorstw (szczególnie w wyspecjalizowanych branżach) niezbędną może się okazać znajomość języka angielskiego – nawet w stopniu zaawansowanym. 

Jeśli zaś chodzi o predyspozycje osobiste, to biorąc pod uwagę specyfikę zadań na stanowisku analityka finansowego, do niezbędnych cech charakteru rzeczonego specjalisty, możemy zaliczyć: 

  • Umiejętność działania pod presją czasu, 
  • Zdolność do analitycznego myślenia, 
  • Dobra organizacja własnej pracy, 
  • Spostrzegawczość, 
  • Odpowiedzialność i dokładność, 
  • Opanowanie, 
  • Kreatywność i umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów. 

Z całą pewnością, każdy pracodawca doceni również Twoją chęć do nauki i stałego poszerzania zakresu posiadanych kompetencji. Biorąc pod uwagę specyfikę pracy analityka finansowego i dynamikę aktualnej sytuacji rynkowej, dążenie do rozwoju swoich umiejętności, może być jedną z cech o najwyższym dla pracodawcy priorytecie. Możesz dać temu wyraz, zdobywając powiązane z zawodem certyfikaty, poświadczające Twoje korelatywne umiejętności (np.: certyfikat ACCA, czy CIA). 

Gdzie można pracować jako analityk finansowy? 

Można by uznać, że analitycy finansowi, prędzej czy później będą potrzebni każdej firmie, którą można zaliczyć do sektora średnich przedsiębiorstw – w zależności od branży, również małych. Bierze się to z faktu, że ogrom inwestycji podejmowanych na tym etapie i związanych z nimi formalności, jak również delikatność charakteru firmowego budżetu, może przerastać zarówno kadrę kierowniczą, jak i zajmujący się wyłącznie rozliczeniami dział księgowy

Banki, biura rachunkowe, czy biura nieruchomości, stanowią więc jedynie wierzchołek góry lodowej, choć stawiając swoje pierwsze kroki w zawodzie, warto właśnie tam poszukać pierwszego etatu. W Polsce, coraz prężniej rozwija się branża IT – tam również możesz szukać zatrudnienia, najlepiej przeglądając zakładkę „Kariera” na stronie internetowej docelowej firmy. 

Poszukujący pracy analityk finansowy, powinien skierować swój wzrok również na portale ogłoszeniowe, agregujące oferty pracy – jak na przykład GoWork.pl. To właśnie w takich miejscach najszybciej pojawiają się najlepiej płatne, wartościowe anonse. 

Analityk finansowy – zarobki 

Zarobki analityka finansowego, są zwykle ściśle powiązane z jego wykształceniem (a więc potencjalnymi kompetencjami) oraz doświadczeniem na zajmowanym stanowisku. Istotny jest również aktualny poziom na ścieżce kariery – młodszy analityk finansowy zarobi mniej niż ten, który zdążył już awansować w hierarchii. Zapomnieć nie można również o wpływie miejsca, w którym podejmujemy zatrudnienie – wynagrodzenia w stolicy stanowczo przebijają te ze wschodu kraju. 

Zgodnie z aktualnymi danymi, mediana zarobków na stanowisku „analityk finansowy” to prawie 7 000 zł brutto. Na najwyższe wynagrodzenia mogą liczyć analitycy z województwa mazowieckiego i dolnośląskiego (ok. 7 500 zł), a na najniższe – specjaliści z Pomorza i Lubelszczyzny (ok. 4 800 zł). 

Previous post Praca w finansach – czyli jakie stanowiska są najbardziej rozwojowe? 
jak wybrac firme ubezpieczeniowa Next post Czym się kierować przy wyborze firmy ubezpieczeniowej?