Jednym z polecanych kierunków, który dobrze rokuje na przyszłość, jest ten związany z finansami i rachunkowością. Czy studia takie będą dobre dla każdego? Jak wygląda program nauki i możliwości pracy? Sprawdźmy!
Spis treści
ToggleCo trzeba zdawać na maturze?
Młodzi ludzie, którzy niebawem będą zdawać maturę, muszą pomyśleć nie tylko o tym, które przedmioty chcieliby zdawać, ale też o tym, które przydadzą się w procesie rekrutacji na wymarzone studia. Ściśle sprecyzowane wymagania są określone w przypadku rekrutacji na kierunek finanse i rachunkowość, choć w poszczególnych uczelniach mogą się one od siebie nieco różnić.
Wśród tych, które pojawiają się najczęściej, należałoby wymienić:
- biologię,
- chemię,
- filozofię,
- fizykę,
- geografię,
- historię,
- język obcy,
- język polski,
- matematykę,
- wiedzę o społeczeństwie.
Oczywiście najpierw warto się upewnić, co będzie brane pod uwagę na uczelni, która wybieramy. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję o wyborze zawodu, prześledźmy jego perspektywy i ewentualne trudności.
Jak wygląda program studiów?
Choć wymieniliśmy wyżej szereg przedmiotów, których poziom jest sprawdzany przy okazji rekrutacji na uczelnię, tak naprawdę liczy się przede wszystkim jedna umiejętność – liczenia. Dobrze jest więc przed obraniem kierunku finanse i rachunkowość odpowiedzieć sobie szczerze na pytanie: czy matematyka nie sprawia mi problemów?
Gdybyśmy mieli co do tego jakiekolwiek wątpliwości, to pamiętajmy, że właśnie wokół obliczeń będzie krążyć cała nasza przyszła nauka oraz kariera zawodowa. Poza tym studenci uczą się tajników księgowości, bankowości i ekonomii, które nie dla wszystkich są pasjonujące.
Najczęściej po jakimś czasie uczniowie szkół wyższych mogą wybrać swoją specjalizację. Nie inaczej jest w tym wypadku. Mogą zająć się na przykład dziedziną:
- podatków, która kładzie nacisk na budowę sprawozdań finansowych, metod księgowości i obsługi przedsiębiorstw;
- bankowości, przygotowującej do pracy w ubezpieczeniach lub właśnie bankowości;
- analityki gospodarczej.
Dostępnych specjalizacji jest oczywiście znacznie więcej. Studenci mają również obowiązek odbyć praktyki zawodowe, najlepiej żeby były one w miejscu związanym z ich przyszłą karierą zawodową.
Czy finanse i rachunkowość to trudny kierunek?
Sam opis nauki dla jednych wydaje się niezwykle interesujący, dla innych wprost przeciwnie – przerażający. Śmiało można więc powiedzieć, że finanse i rachunkowość nie są idealnym wyborem dla każdego. Ci, którzy chcieliby pracować w biurze, ale nie czują się dobrze w obliczeniach oraz nie interesują się ekonomią, lepiej żeby wybrali dla siebie kierunek humanistyczny.
Za to wszyscy, którzy interesują się bankowością, kwestiami rozliczeniowymi i podatkowymi oraz mają wrodzoną umiejętność szybkiego liczenia, analitycznego myślenia, a poza tym są dokładni i zorganizowani, nie mogliby trafić lepiej! Te cechy bowiem charakteryzują idealnego kandydata do pracy w finansach i rachunkowości, który z biegiem lat nabywać będzie biegłości i stanie się świetnym pracownikiem.
Przyszli pracodawcy z pewnością będą starali się upewnić, czy pracownik dobrze sobie radzi we wspomnianych kwestiach i oczywiście, czy może potwierdzić swoje wykształcenie odpowiednim dyplomem.
- 7 sposobów na oszczędności w budżecie domowym
- AXI card – co to jest? Jak działa?
- Co to jest leasing i jak działa? Jakie mamy dostępne formy leasingu?
- Czym jest inflacja? Jakie są jej przyczyny i skutki?
- Czym się kierować przy wyborze firmy ubezpieczeniowej?
- Dla jakich firm ryczałt jest korzystnym rozwiązaniem?
Perspektywy pracy
A jakie zawody stoją przed nami otworem po ukończeniu kierunku finanse i rachunkowość? Czy jest to zwykły dyplom, niemający większej wartości na rynku pracy? Absolutnie nie!
Omawiany przez nas kierunek to jeden z tych nielicznych, który naprawdę przygotowuje do pracy w branży finansowej, bankowej bądź też księgowej. Absolwenci mogą więc z powodzeniem szukać pracy w biurach rachunkowych, bankach, firmach ubezpieczeniowych, branżach związanych z inwestycjami na rynku finansowym lub jako doradcy finansowi, specjaliści do spraw controllingu, analitycy finansowi i biznesowi.
Osoby, które zdecydują się na studia podyplomowe, zdobędą jeszcze więcej praktycznej wiedzy związanej z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Mogą zostać zatrudnieni jako eksperci w tej dziedzinie w jakimś większym przedsiębiorstwie lub założyć własny biznes. Z tak wysokim poziomem wiedzy najprawdopodobniej z łatwością uzyskają przewagę nad konkurencją, bez względu na branże, na którą się zdecydują.
W tej kategorii
Specjalista ds. analizy i rozwoju rynku – czy warto nim zostać?
Dynamiczny rozwój rynku wymaga od firm ciągłej adaptacji i śledzenia zmian zachodzących w otoczeniu biznesowym. Aby sprostać temu wyzwaniu, coraz...
Kto wypłaca świadczenia za wypadek — ZUS czy pracodawca?
O tym, kto wypłaca świadczenia za wypadek przy pracy, decyduje m.in. to, ilu pracowników ma pod sobą dany pracodawca. Wyjaśniamy,...
Windykator: czym się zajmuje? Ile zarabia?
Niezależnie po której jesteśmy stronie – czy to nas odwiedza windykator, czy sami chcemy nim zostać, warto dowiedzieć się o...
Jak zostać komornikiem? – predyspozycje i zarobki
Choć komornik nie jest kimś, z kim chcielibyśmy się często widywać, niektórzy marzą o tym, żeby stanąć po drugiej stronie...
Doradca podatkowy – przewodnik po zawodzie
Kwestie podatkowe wydają się bardzo skomplikowane dla przeciętnego obywatela. Zwłaszcza prowadzący własne przedsiębiorstwo, muszą rozważyć skorzystanie z pomocy doradcy podatkowego....
Doradca finansowy – przewodnik po zawodzie
Zawód doradcy finansowego jest stosunkowo młody, ale popularność korzystania z takich usług cyklicznie wzrasta. Same firmy zyskują na tym, że...