Kwestie podatkowe wydają się bardzo skomplikowane dla przeciętnego obywatela. Zwłaszcza prowadzący własne przedsiębiorstwo, muszą rozważyć skorzystanie z pomocy doradcy podatkowego. Co wiemy o tym zawodzie? Poszukajmy odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania!

Czym zajmuje się doradca podatkowy?

Doradca zawodowy zajmuje stanowisko, które wymaga zaufania publicznego. Aby móc się ubiegać o pracę w tym zawodzie niezbędne jest też zdobycie wykształcenia wyższego i obrona tytułu doradcy podatkowego. 

Czym zajmuje się osoba o tej profesji? Jeśli chcielibyśmy ująć to w jak najprostszy sposób, powiedzielibyśmy, że doradztwem w zakresie prawa podatkowego. Nie podlega on żadnemu przełożonemu, a jedynie przepisom prawa i zasadom etyki zawodowej. Doradca podatkowy musi często łączyć wiedzę prawniczą z księgową i finansową, dlatego zakres jego zadań jest niezwykle szeroki. Jednak wśród tych wykonywanych najczęściej możemy wymienić:

 • doradztwo bieżące w zakresie prawa podatkowego,
 • przygotowanie opinii i niezbędnej dokumentacji z zakresu prawa podatkowego,
 • przeprowadzanie przeglądów podatkowych,
 • reprezentowania osób fizycznych lub przedsiębiorców przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi.

Jak można zostać doradcą podatkowym?

Zdobycie tytułu doradcy podatkowego, jak możemy się już domyślić, nie należy do najłatwiejszych. Na początek kandydat zostanie prześwietlony pod kątem zdolności do czynności prawnych, posiadania wyższego wykształcenia (na kierunku prawa lub ekonomii), praktyki zawodowej trwającej co najmniej pół roku, zdanego egzaminu na doradcę oraz złożenia wniosku o wpis na listę Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

To jednak nie wszystko. Każdy, kto chciałby pracować w tej branży, powinien liczyć się z ciągłym podnoszeniem kwalifikacji oraz pracą nad takimi kompetencjami, jak:

 • cierpliwość wobec klientów,
 • determinacja,
 • skrupulatność,
 • znajomość aktualnych przepisów i rozporządzeń,
 • uczciwość,
 • wysoka kultura osobista. 

Jeśli chodzi o sam egzamin, to przyszli doradcy podatkowi podchodzą do testu pisemnego (100 pytań) i zadania, a także części ustnej, w której odpowiadają na 10 pytań związanych z zawodem. 

Możliwości pracy dla doradcy podatkowego

Przekonani o posiadaniu niezbędnych umiejętności, przyszli doradcy podatkowi mogą szukać zatrudnienia np. w:

 • kancelariach prawnych,
 • kancelariach podatkowych, 
 • firmach doradczych,
 • przedsiębiorstwach.

Przeciętne zarobki

Zajmijmy się teraz jednym z najczęściej zadawanych pytań, a mianowicie tym, ile zarabia doradca podatkowy. Dane podane przez Hays Poland z roku 2019, wskazują, że osoby początkujące na stanowisku konsultanta ds. podatków, mogły liczyć w tym czasie przeciętnie na pensję w wysokości 8000 zł brutto. Jednak ten sam raport opublikowany i zbierający dane za 2021 rok informował, że na wymienionym wyżej stanowisku wynagrodzenia wzrosły do 10 000 zł brutto. Dynamika jest więc spora i można z łatwością przewidzieć, że pensje będą dalej rosły z każdym rokiem. 

Natomiast doradcy podatkowi, którzy mają większe doświadczenie i pracują na stanowisku starszego konsultanta dw. podatków, zarabiają przeciętnie 12 000 złotych brutto. To jednak nie koniec „drabinki”. Doradcy podatkowi mogą swoją karierę rozwijać w kierunku managerów ds. podatków (zarabiających średnio 23 złotych brutto) oraz managerów z pensją sięgającą nawet 35 000 złotych brutto

Przyszłość zawodu

Zastanowić się należy nad jeszcze jedną kwestią. Czy warto podejmować wysiłek związany z trudnym kierunkiem studiów, praktyką zawodową i innymi wyrzeczeniami? Jak najbardziej!

Wynika to z faktu, że zapotrzebowanie na znawców systemu podatkowego od wielu lat utrzymuje się na wysokim poziomie. W związku z tym firmy są gotowe zapłacić pracownikowi na stanowisku doradcy podatkowego sporą sumę, byleby utrzymać go w swoich szeregach. Nie wydaje się też, żeby w nadchodzących latach sytuacja miała ulec zmianie.

Co mają więc zrobić osoby, które widzą się w tym zawodzie w przyszłości? Powinny one jak najszybciej przystąpić do nauki, rozwijania ważnych cech osobowości i przygotowania do 

decydującego egzaminu!

doradca finansowy Previous post Doradca finansowy – przewodnik po zawodzie
praca komornik Next post Jak zostać komornikiem? – predyspozycje i zarobki