Choć komornik nie jest kimś, z kim chcielibyśmy się często widywać, niektórzy marzą o tym, żeby stanąć po drugiej stronie i zacząć karierę właśnie w tym zawodzie. Jakie powinni mieć cechy, wykształcenie i kwalifikacje? Na jakie zarobki mogą liczyć? Na te pytania odpowiemy w tym artykule.
Spis treści
ToggleKto może zostać komornikiem?
Chcąc otrzymać posadę komornika lub w ogóle zacząć się o nią ubiegać, należy spełnić następujące wymagania:
- posiadać polskie obywatelstwo,
- mieć ukończone 26 lat,
- mieć dyplom ukończonych studiów na kierunku prawniczym lub administracyjnym,
- potwierdzić swoją niekaralność,
- posiadać pełną zdolność do czynności prawnych,
- odbyć aplikację komorniczą,
- mieć co najmniej 2-letnie doświadczenie w zawodzie asesora komorniczego.
Jakie wykształcenie powinien mieć komornik?
Jak już zauważono wyżej, do zawodu komornika nie przygotuje nas żadna szkoła policealna czy krótki kurs. Musimy pochwalić się dyplomem na kierunkach związanych z prawem bądź administracją. Czy na tym nasza edukacja może się zakończyć?
Niestety nie. Następnym etapem będzie zdobycie aplikacji komorniczej. Żeby móc do niej w ogóle przystąpić, wcześniej musimy zdać organizowany raz do roku egzamin konkursowy. Uzyskując wynik pozytywny, możemy starać się o wpisanie nas na listę aplikantów.
W trakcie dwuletniej aplikacji pozostajemy pod opieką aktywnego zawodowo patrona, który powoli wdraża nas w tajniki wiedzy teoretycznej i praktycznej. Wiedza i umiejętności ucznia zostaje sprawdzona podczas egzaminu komorniczego.
Gdyby nasze ambicje sięgały wyżej – np. stanowiska komornika sądowego potrzebny będzie nam jeszcze dwuletni staż w charakterze asesora komorniczego. Niewątpliwą nagrodą za ten wzmożony wysiłek będzie adekwatna do niego pensja, ale o tym za chwilę.
Jakie cechy i kwalifikacje powinien mieć komornik?
Zajmijmy się teraz tym, jakie cechy osobowości ułatwiają wykonywanie zawodu komornika. Zacząć należy od zdrowia psychicznego, ponieważ, nie oszukujmy się, wykonywanie czynności egzekucyjnych jest bardzo stresującym zajęciem.
W swojej pracy komornicy muszą być przygotowani na silne emocje dłużników i ich nieporadność w kwestiach finansowych. Czasem muszą więc wejść w rolę psychologów i doradców, a czasem zwyczajnie przeczekać ataki słowne.
Poza tym, w pracy komornika przyda się także zdyscyplinowanie, rzeczowość i konsekwencja. Rekruterzy zwracają uwagę również na to, czy dany kandydat zna jakiś język obcy, potrafi obsłużyć podstawowe programy komputerowe i czy posiada prawo jazdy kategorii B.
Zarobki na stanowisku komornika
Czy komornik może liczyć na stabilne zatrudnienie i wysokie zarobki? Najczęściej tak. Przyjrzyjmy się jednak dostępnym danym.
Zgodnie z informacjami podanymi przez portal Wynagrodzenia.pl średnie zarobki komornika aplikanta wynoszą 3000 złotych netto, a komornika sądowego 3800 złotych netto. Przed komornikami sądowymi otwiera się jeszcze jedna możliwość podwyższenia swoich zarobków – poprzez założenie własnej kancelarii komorniczej.
Co ciekawe, wynagrodzenie komornika skarbowego jest ustalane z góry – aktualnie najniższa pensja na tym stanowisku osiąga zaledwie 1873,84 złote brutto, za to najwyższa sięga 7870,13 złotych brutto.
Zobacz też: Upadłość konsumencka – na czym polega? | Jak zostać doradcą podatkowym?
Jak wyliczane są koszty komornicze?
Na naszą uwagę zasługuje jeszcze kwestia postępowań egzekucyjnych, bo to właśnie one stanowią zarobek komornika. Opłata egzekucyjna jest regulowana przez przepisy i wynosi ona:
- 10% wartości roszczenia,
- 5% wartości zadłużenia po umorzeniu egzekucji,
- 3% wartości należności przy spłacie długu w ciągu miesiąca od wszczęcia egzekucji.
Wynagrodzenie komornika w dużej mierze zależy więc od tego, z jakimi długami ma on do czynienia i czy dłużnicy mogą spłacić swoje zobowiązania, czy nie. Ważna jest również skuteczność samego komornika. Dlatego też przeciętna pensja na tym stanowisku faktycznie plasuje się na poziomie kilku tysięcy złotych brutto, ale rekordzista w ciągu roku uzbierał aż 10 milionów złotych.
W tej kategorii
Specjalista ds. analizy i rozwoju rynku – czy warto nim zostać?
Dynamiczny rozwój rynku wymaga od firm ciągłej adaptacji i śledzenia zmian zachodzących w otoczeniu biznesowym. Aby sprostać temu wyzwaniu, coraz...
Kto wypłaca świadczenia za wypadek — ZUS czy pracodawca?
O tym, kto wypłaca świadczenia za wypadek przy pracy, decyduje m.in. to, ilu pracowników ma pod sobą dany pracodawca. Wyjaśniamy,...
Windykator: czym się zajmuje? Ile zarabia?
Niezależnie po której jesteśmy stronie – czy to nas odwiedza windykator, czy sami chcemy nim zostać, warto dowiedzieć się o...
Doradca podatkowy – przewodnik po zawodzie
Kwestie podatkowe wydają się bardzo skomplikowane dla przeciętnego obywatela. Zwłaszcza prowadzący własne przedsiębiorstwo, muszą rozważyć skorzystanie z pomocy doradcy podatkowego....
Doradca finansowy – przewodnik po zawodzie
Zawód doradcy finansowego jest stosunkowo młody, ale popularność korzystania z takich usług cyklicznie wzrasta. Same firmy zyskują na tym, że...
Praca w księgowości – wymagania, zarobki, perspektywy zatrudnienia
Praca w księgowości może być ciekawą i obiecującą ścieżką kariery zawodowej. Zarówno samodzielni księgowi, jak i pracownicy ds. rachunkowości i...