Praca w księgowości coraz częściej obierana jest za cel wkraczających na rynek, młodych kandydatów, mających nadzieję na karierę w finansach. Zapotrzebowanie na pracę księgowego stale rośnie, więc przy odpowiednich kwalifikacjach, znalezienie wymarzonego zatrudnienia nie powinno stanowić kłopotu. Jednak jak tak naprawdę wygląda praca w księgowości? Jakie studia należy ukończyć, żeby móc myśleć o tej pracy? A może wystarczy jedynie kurs na księgową? Na jakie zarobki może liczyć księgowy? Tego wszystkiego dowiesz się, czytając ten artykuł!
Spis treści
TogglePraca w księgowości – jak wygląda?
Wiele osób słyszało o obowiązkach księgowego, jednak mało kto tak ma świadomość, jak tak naprawdę wygląda ta praca. Księgowy to bardzo odpowiedzialny, momentami naprawdę męczący zawód, zdecydowanie nieprzeznaczony dla osób, które nie lubują się w wypełnianiu tabelek i formularzy – bo w głównej mierze właśnie tym zajmuje się księgowa. Praca w biurze rachunkowym, to przede wszystkim rozliczanie bieżących zobowiązań podatkowych i pokrewnych należności w oparciu o dokumenty poświadczające wydatki (np. faktury). Księgowy musi też dbać o należytą archiwizację rzeczonych dokumentów. Nie jest to jednak wszystko.
Księgowa musi w pewnym sensie spełniać cechy doradcy podatkowego, dbając o to, by należności uiszczane przez przedsiębiorcę na poczet urzędu skarbowego, były jak najniższe – naturalnie, w granicach legalności. Nierzadko księgowy współpracuje ściśle z zakładowym zespołem analityków finansowych, pomagając w rozplanowaniu budżetu przedsiębiorstwa i sprawowaniu nad nim pieczy. Nie do pominięcia jest też współpraca z działem HR, dzięki której wypłaty wynagrodzeń dla pracowników i regulowanie związanych z tym należności podatkowych, są znacznie prostsze.
Jak zatem widzisz, nie jest to najłatwiejsza praca. Księgowa nie tylko musi posiadać wiedzę praktyczną w zakresie finansów i prawa podatkowego, ale musi również odznaczać się wieloma cechami, które zdefiniują ją jako idealnego pracownika – musi być odpowiedzialna, spostrzegawcza, godna zaufania i dokładna w działaniu. A jakie kierunki studiów najlepiej pomogą jej przygotować się do zawodu?
Praca księgowa – jakie kierunki studiów wybrać?
Teoretycznie, nie istnieją żadne wymogi prawne, które nakazywałyby księgowej ukończenie jakichkolwiek studiów w ogóle. Niemniej, jest zupełnie oczywistym, że pracodawcy dużo chętniej zatrudnią osoby mogące pochwalić się wyższym wykształceniem. W takiej sytuacji, najlepszym rozwiązaniem będą wszelkiego rodzaju studia związane z naturą pieniądza – finanse i rachunkowość, czy ekonomia. Matematyka i zarządzanie również należą do pożądanych kierunków.
Tak naprawdę jednak, najistotniejsze w tej branży jest Twoje zawodowe doświadczenie. Nie powinieneś marginalizować znaczenia studiów, ale musisz mieć na uwadze, że po ukończeniu kierunkowego technikum, czy chociażby zaocznego kursu na księgowego, po odbyciu praktyk w biurze rachunkowym, będziesz mógł piąć się w górę po szczeblach kariery dokładnie tak samo, jak absolwenci szkół wyższych.
Kursy i szkolenia dla księgowego
W procesie kształcenia się, z całą pewnością natkniesz się na szereg rozmaitych kursów i szkoleń, obiecujących Ci błyskawiczne zdobycie wszelkiej wymaganej wiedzy i potwierdzenie jej certyfikatem. W dużej mierze może być to prawda, choć musisz mieć na uwadze, że po ukończonym kursie, szkole, czy nawet studiach, nie czeka na Ciebie od razu praca. Księgowa musi najpierw doszlifować swoje umiejętności i sprawdzić się w realnych wyzwaniach, a to mogą jej zapewnić wyłącznie praktyki w prawdziwym biurze rachunkowym.
Jeżeli proces kształcenia się masz już za sobą, a jednostka edukująca Cię nie zapewniła Ci praktyk (w przypadku studiów taka sytuacja nie może mieć miejsca) to możesz samodzielnie postarać się o staż. W związku z otrzymywanymi na ten cel benefitami, pracodawcy bardzo chętnie poszukują niedoświadczonych księgowych do przyuczenia. Najszybciej pracę znajdziesz za pośrednictwem portali internetowych, takich, jak na przykład GoWork.pl. „Praca – Księgowa” trenduje ostatnio w wynikach wyszukiwania. Nie wierzysz? Sprawdź sam!
- 7 sposobów na oszczędności w budżecie domowym
- AXI card – co to jest? Jak działa?
- Co to jest leasing i jak działa? Jakie mamy dostępne formy leasingu?
- Czym jest inflacja? Jakie są jej przyczyny i skutki?
- Czym się kierować przy wyborze firmy ubezpieczeniowej?
- Dla jakich firm ryczałt jest korzystnym rozwiązaniem?
Jeśli jednak jesteś już księgowym, który rozwiązał już pierwsze problemy podatkowe, wypełnił szereg ZUS-owskich formularzy i rozliczył tonę PIT-ów, to możesz podjąć się dalszego kształcenia, które zapewni Ci szybszy awans – a w konsekwencji, wyższe zarobki. Co prawda, certyfikaty sygnowane pieczęcią ministerstwa zostały wycofane po deregulacji zawodu księgowego, ale nadal masz do dyspozycji świadectwa kwalifikacyjne, które możesz zdobyć za pośrednictwem polskiego Stowarzyszenia Księgowych.
Zdając odpowiednie egzaminy za pośrednictwem stowarzyszenia, możesz uzyskać jeden z czterech tytułów, które pomogą Ci w zdobyciu lepszej pracy w zawodzie i zapewnią wyższą pensję. Są to:
- Księgowy,
- Specjalista ds. rachunkowości,
- Główny Księgowy,
- Dyplomowany Księgowy
Bez względu na swoje doświadczenie, warto poszerzyć swoje kompetencje i zasobność CV o jeden z powyższych certyfikatów – dla pracodawcy będą one wiele znaczyć, co na pewno przełoży się na Twoje zarobki.
Dlaczego warto pracować w księgowości?
Wiele osób zatrudnionych na rzeczonym stanowisku uważa, że jest to niezmiernie satysfakcjonująca praca. Księgowa ponadto jest zawodem, na który zapotrzebowanie na rynku ciągle rośnie, zarówno w biurach rachunkowych, jak i niepowiązanych bezpośrednio z finansami przedsiębiorstwach.
Ponadto, praca w księgowości oferuje realną, przejrzystą ścieżkę kariery, gdzie wynagrodzenia rosną proporcjonalnie do samorozwoju i nabywanych certyfikatów. I tak na przykład, mediana zarobków księgowego, to ok. 5 000 zł brutto – jednak główny księgowy, może liczyć nawet na dwukrotność tej sumy.
W tej kategorii
Specjalista ds. analizy i rozwoju rynku – czy warto nim zostać?
Dynamiczny rozwój rynku wymaga od firm ciągłej adaptacji i śledzenia zmian zachodzących w otoczeniu biznesowym. Aby sprostać temu wyzwaniu, coraz...
Kto wypłaca świadczenia za wypadek — ZUS czy pracodawca?
O tym, kto wypłaca świadczenia za wypadek przy pracy, decyduje m.in. to, ilu pracowników ma pod sobą dany pracodawca. Wyjaśniamy,...
Windykator: czym się zajmuje? Ile zarabia?
Niezależnie po której jesteśmy stronie – czy to nas odwiedza windykator, czy sami chcemy nim zostać, warto dowiedzieć się o...
Jak zostać komornikiem? – predyspozycje i zarobki
Choć komornik nie jest kimś, z kim chcielibyśmy się często widywać, niektórzy marzą o tym, żeby stanąć po drugiej stronie...
Doradca podatkowy – przewodnik po zawodzie
Kwestie podatkowe wydają się bardzo skomplikowane dla przeciętnego obywatela. Zwłaszcza prowadzący własne przedsiębiorstwo, muszą rozważyć skorzystanie z pomocy doradcy podatkowego....
Doradca finansowy – przewodnik po zawodzie
Zawód doradcy finansowego jest stosunkowo młody, ale popularność korzystania z takich usług cyklicznie wzrasta. Same firmy zyskują na tym, że...