Praca w księgowości może być ciekawą i obiecującą ścieżką kariery zawodowej. Zarówno samodzielni księgowi, jak i pracownicy ds. rachunkowości i księgowości to wciąż zawody deficytowe. Co wziąć pod uwagę, jeśli chcemy obrać ten kierunek dla siebie? Przeanalizujmy najczęściej zadawane pytania!

Rok 2022 – jakie przyniósł perspektywy dla pracowników księgowości?

Zacznijmy od tego, że jako pracowników ds. rachunkowości i księgowości określa się też pracowników obsługi płacowej, specjalistów do spraw rachunkowości, kontrolerów rozliczeń pieniężnych czy skarbników księgowych i bankowych. Jest to więc dość szerokie pojęcie.

Według przeprowadzonych w 2022 roku analiz tylko jeden powiat (kolbuszowski w województwie podkarpackim) odnotował więcej poszukujących pracy niż dostępnych wakatów. W całej reszcie powiatów panuje w tej dziedzinie równowaga lub wręcz deficyt wykwalifikowanych pracowników. Najtrudniej o nich w województwie zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim, lubuskim, opolskim, dolnośląskim, łódzki, małopolskim i lubelskim

Prognostycy są zdania, że najbardziej poszukiwani będą samodzielni księgowi, od których wymaga się m.in. doskonałej znajomości przepisów, doświadczenia i ciągłego poszerzania wiedzy. 

Jak rozpocząć karierę w księgowości?

Wiedząc, że o pracę nie jest trudno, możemy zastanawiać się, od czego zacząć własną karierę w księgowości. Nie potrzebujemy aż tylu lat nauki i kolejnych egzaminów, jak ma to miejsce w przypadku lekarzy czy prawników. Od księgowych wymaga się jednak wiedzy z zakresu rachunkowości oraz kompetencji miękkich, tj. dokładność, sumienność i zmysł analityczny. 

Kwalifikacji możemy zatem nabyć nawet na organizowanych w naszej okolicy kursach, ale też obierając kierunek związany z księgowością na uczelni wyższej. Dla osób wyjątkowo zdeterminowanych istnieje też opcja nauki we własnym zakresie – poprzez dostępne np. w bibliotece podręczniki oraz wiedzę dostępną w internecie. 

Warto wspomnieć, że zawód księgowego od 10 sierpnia 2014 stał się zawodem otwartym, czyli takim, w którym nie ma obowiązku posiadania odpowiednich uprawnień. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zdobycie certyfikatu księgowego, zwiększy to nasze szanse na zatrudnienie, gwarantując jednocześnie wyższe zarobki. 

Zobacz też: Jak napisać dobry biznesplan? | Co to jest leasing i jak działa?

Najczęstsze wymagania pracodawców

Koniecznością zatem, jeśli myślimy o pracy w księgowości, jest wybranie sposobu nauki. Możemy też wcześniej przejrzeć, czego najczęściej wymagają pracodawcy w firmach, do których chcieliśmy aplikować. Do powtarzających się oczekiwań należą między innymi:

 • chęć ciągłego rozwoju,
 • drobiazgowość,
 •  dokładność, 
 • dobra pamięć,
 • rzetelność, 
 • cierpliwość,
 • samodzielność,
 • uczciwość,
 • ukończone studia na kierunku rachunkowości, finansów lub ekonomi bądź ukończony kurs specjalistyczny,
 • znajomość prawa podatkowego.

Rekruterom zależy często na sprawdzeniu ostatniego punktu na powyższej liście. Księgowi będą się przecież opierać na aktualnych przepisach w trakcie wykonywania niemal każdego zadania. 

Wiedza teoretyczna w tym wypadku jest dobrze oceniana, ale najbardziej poszukiwani są kandydaci z doświadczeniem. Możemy takowe nabyć już w trakcie nauki, np. odbywając staż pod okiem wykwalifikowanych pracowników ds. rachunkowości i księgowości. 

Jak kształtują się zarobki w księgowości?

Podobnie, jak ma to miejsce w wielu innych zawodach, nasze zarobki będą zależne od doświadczenia i stażu pracy. Na wysokość pensji wpływ ma także wielkość przedsiębiorstwa, wielkość miasta i zakres naszych zadań. Jak zatem wyglądają przybliżone zarobki na poszczególnych stanowiskach?

 • Młodszy księgowy może liczyć na pensję w przedziale 5000 zł – 6000 zł;
 • Księgowy zarabia od 6500 zł do 8500 zł;
 • Starszy księgowy osiąga wynagrodzenie wartości od 8000 zł do 14000 zł. 

To są widełki wynagrodzeń, ale warto się też w tym miejscu przyjrzeć realnym pensjom, jakie otrzymują pracownicy ds. rachunkowości i księgowości. W Polsce 47% otrzymuje wypłatę od  5000 zł do 7000 zł netto. Co piąta osoba zarabia mniej, a tylko 18% może pochwalić się pensją powyżej 7000 zł.

Odnotowano także, że wśród najlepiej zarabiających pracowników z tej branży jest więcej mężczyzn niż kobiet, mimo że to kobiety mają największe doświadczenie zawodowe (często powyżej 10 lat).
W praktyce okazuje się także, że aby zarobić powyżej 8000 zł netto, należy prowadzić własną działalność gospodarczą. Taką pensję osiąga około 84% samozatrudnionych. Z drugiej strony, aż 76% osób pracujących na umowę o pracę zalicza się do grona osób otrzymujących pensję poniżej 5000 zł netto.

jak oszczedzac skutecznie 7 sposobow Previous post 7 sposobów na oszczędności w budżecie domowym
bankructwo konsumenckie Next post Na czym polega upadłość konsumencka?