Wybrana firma ubezpieczeniowa ma ogromne znaczenie dla obsługi ewentualnej szkody i wypłaty odszkodowania. Istotnymi czynnikami dla jej wyboru, będą nie tylko kwestie finansowe, związane ze świadczonymi przez przedsiębiorstwo usługami, ale też jego ogólna wiarygodność. Co więcej, szczegóły każdej polisy różnią się, w zależności od naszych preferencji co do zakresu ubezpieczenia. Zatem, jak wybrać firmę ubezpieczeniową, która spełni nasze wymagania? Na co zwrócić szczególną uwagę? Kim w ogóle jest ubezpieczyciel i jakie są jego kompetencje? Na te i inne pytania, odpowiadamy w niniejszym artykule.
Spis treści
ToggleUbezpieczyciel – kim jest?
Zanim zastanowimy się nad tym, jakie cechy powinny charakteryzować idealną firmę ubezpieczeniową, musimy sobie zadać pytanie – kim jest ubezpieczyciel i jaką pełni rolę w przedsiębiorstwie? Koniec końców, to właśnie z nim będziemy mieli do czynienia w trakcie całego procesu podpisywania polisy. Warto wiedzieć, jak przygotować się do spotkania z ubezpieczycielem – dzięki temu, wespół z nim, dużo lepiej dobierzemy zakres ochrony ubezpieczeniowej do naszych potrzeb.
Potocznie, ubezpieczycielem nazywamy po prostu przedsiębiorstwo, zajmujące się sprzedawaniem określonych polis. W praktyce jednak, ubezpieczyciel to osoba, z którą nawiążemy kontakt w celu zawarcia jak najkorzystniejszej dla nas umowy. W krótkich słowach, reprezentuje on w terenie rzeczywisty podmiot ubezpieczający. Najczęściej będzie to osoba o wyższym wykształceniu i bardzo szerokich kompetencjach zawodowych, dzięki którym bez trudu przeprowadzi nas przez cały proces.
Co należy do zadań ubezpieczyciela?
Przede wszystkim, spotykający się z nami ubezpieczyciel, ma za zadanie w sposób zrozumiały i wyczerpujący, przedstawić pełen wachlarz usług, jakie ubezpieczający jest w stanie nam zaoferować, a w razie Twoich chęci – sfinalizować proces ubezpieczania Cię podpisaniem odpowiedniej polisy. To nieprawda, że będzie mu zależało na tym, byś zapłacił jak najwięcej – owszem, oprócz pensji podstawowej, otrzymuje on również wynagrodzenia prowizyjne, ale po przejściu wymaganych szkoleń wie, że Twój komfort i zadowolenie z usług to najistotniejsze mierniki jego pracy – od tego zależy renoma firmy i jej reklama, a zatem większa ilość klientów.
Ubezpieczyciel pomoże Ci w dobraniu najkorzystniejszej dla Ciebie oferty. Objaśni zakres ochrony ubezpieczeniowej, a także wskaże elementy, o które można ją poszerzyć – naturalnie, przeprowadzając z Tobą kompleksowy wywiad dotyczący Twoich potrzeb. Agent ubezpieczeniowy pomoże Ci również zrozumieć naturę zdarzeń, dzięki którym możesz otrzymać rekompensatę, jak również które przypadki stanowią wyjątek, nie kwalifikując się do otrzymania świadczenia. No i oczywiście dokładnie określi koszt polisy.
Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że dobra firma ubezpieczeniowa będzie rozpoznawalna dzięki ubezpieczycielowi, który ją reprezentuje. Niemniej, nie będziesz przecież inicjował spotkania z agentami ubezpieczeniowymi wszystkich swoich potencjalnych ubezpieczycieli. Szczęśliwie, istnieją pewne pryncypia, dzięki którym już na wstępie odsiejesz ziarno od plew.
- Rynek regulowany i nieregulowany – jakie są zalety i wady każdego z nich?
- Hossa i bessa na giełdzie – co to oznacza dla inwestorów?
- Jak znaleźć konto oszczędnościowe z najwyższym oprocentowaniem
- Lokata – kiedy warto z niej skorzystać?
- List mazalny — co to jest, jak napisać wniosek?
- AXI card – co to jest? Jak działa?
Dobra firma ubezpieczeniowa – co ją charakteryzuje?
W zasadzie, istnieją trzy główne czynniki, na które powinieneś zwrócić uwagę, poszukując idealnej firmy ubezpieczeniowej. W teorii, można by je rozbić na kilka pomniejszych, ale są one determinowane przez zbyt dużą ilość zmiennych – zależną wyłącznie od Twoich preferencji – by wszystkie je tutaj umieścić. Skupmy się zatem na cechach głównych.
- Cena
Ta kwestia zdaje się być najbardziej prozaiczną ze wszystkich, choć nie wolno o niej zapomnieć. Jest zupełnie naturalne, że obcując z dowolnym podmiotem rynkowym, chcemy otrzymać jak najwyższą jakość usług, po możliwie najniższej cenie – w przypadku ubezpieczyciela nie będzie inaczej. Porównaj podobne do siebie oferty i wybierz najkorzystniejszą, mając na uwadze również dwa poniższe czynniki. W porównaniu ofert pod względem finansowym pomocne są liczne porównywarki. Najpopularniejsze wśród nich to mubi.pl, CUK i Rankomat.
- Staż rynkowy przedsiębiorstwa
Nie możesz mieć pewności, czy firma ubezpieczeniowa, którą zarejestrowano miesiąc temu, nie pojawi się wkrótce na wokandzie w charakterze oskarżonej o oszustwo. Nie wiesz również, czy proponujący najniższe cenowo oferty ubezpieczyciel, działający w branży od roku, nie zbankrutuje nim wstanie świt. Z tego powodu, powinieneś preferować te firmy, które operują na rynku dość długo i mogą poszczycić się znaczną rozpoznawalnością.
- Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU)
Ogólne Warunki Ubezpieczenia (skrót: OWU) to zdecydowanie najważniejszy element, na który powinieneś zwrócić uwagę – zawiera bowiem esencję tego, o czym piszemy w tym artykule. Mówi on o przedmiocie ubezpieczenia (np.: ubezpieczenie mieszkania, ubezpieczenie na życie) oraz określa zakres ochrony ubezpieczeniowej (np.: świadczenie finansowe za zniszczony dom, może być udzielone w przypadku powodzi, ale niekoniecznie pożaru). Warto poświęcić kilka godzin na zaczytanie się w OWU różnych firm i porównanie ich ze sobą, mając również na względzie, że w przypadku łączenia niektórych rodzajów polis, ubezpieczony może liczyć na atrakcyjne zniżki.
Jak wybrać firmę ubezpieczeniową?
Jak głosi staropolskie porzekadło, „przezorny zawsze ubezpieczony” – nie inaczej jest w tym przypadku. Przezorność, a zatem poczucie bezpieczeństwa wynikające z wcześniejszego zebrania kompletu informacji w danym zakresie, jak i posiadania wiedzy o potencjalnych problemach i zagrożeniach, jest kluczem dla wybrania najlepszej firmy ubezpieczeniowej. Ważne jest, aby nie podejmować pochopnych decyzji – na spokojnie zapoznaj się z ofertami różnych przedsiębiorstw i porównaj je ze sobą, zarówno pod kątem zakresu ochrony, jak i ceny. Miej również świadomość własnych potrzeb – to one muszą stanowić podstawę dla Twoich porównań i główny determinant ostatecznej decyzji.
Nie do przeoczenia jest również stabilna pozycja rynkowa firmy ubezpieczeniowej. Podpisując większość polis, wiążesz się z danym przedsiębiorstwem na długie lata – jeśli chcesz mieć pewność, że nie będziesz miał do czynienia ani z oszustwem, ani niegospodarnością, ani bankructwem ubezpieczyciela, postaw na znane marki, które funkcjonują na rynku już pewien czas i są rozpoznawalne przez konsumentów.
W tej kategorii
Rynek regulowany i nieregulowany – jakie są zalety i wady każdego z nich?
Rynki finansowe odgrywają kluczową rolę w gospodarce, umożliwiając przepływ kapitału, tworzenie wartości i zarządzanie ryzykiem. W zależności od stopnia kontroli...
Hossa i bessa na giełdzie – co to oznacza dla inwestorów?
Giełda to dynamiczne środowisko, w którym ceny akcji i innych instrumentów finansowych nieustannie się zmieniają. W tym kontekście pojęcia hossa...
Jak znaleźć konto oszczędnościowe z najwyższym oprocentowaniem
Oszczędzanie pieniędzy to ważny element zdrowej finansowej strategii każdego człowieka. Jednym z najpopularniejszych sposobów oszczędzania jest korzystanie z kont oszczędnościowych....
Lokata – kiedy warto z niej skorzystać?
Lokata bankowa to jedna z najpopularniejszych form oszczędzania dostępna dla każdego klienta banku. Polega ona na deponowaniu środków finansowych na...
List mazalny — co to jest, jak napisać wniosek?
List mazalny to dokument, którego potrzebujemy najczęściej po spłacie kredytu hipotecznego. Stanowi on podstawę do usunięcia wpisu o hipotece z...
AXI card – co to jest? Jak działa?
Największe banki przygotowały z myślą o swoich klientach karty kredytowe, które mogą ich ratować w kryzysowych sytuacjach. Alternatywą dla tych...