Niezależnie po której jesteśmy stronie – czy to nas odwiedza windykator, czy sami chcemy nim zostać, warto dowiedzieć się o tym zawodzie czegoś więcej. W tym artykule dowiemy się, co może firma windykacyjna, jak zostać windykatorem oraz jak wyglądają zarobki w branży.
Spis treści
ToggleJak zostać windykatorem?
Praca windykatora, choć kojarzyć się może z obowiązkami komornika, posiada zupełnie inny zakres uprawnień. Rolą tego pierwszego jest głównie namówienia dłużnika do spłaty swoich zobowiązań z własnej woli, zanim sprawa trafi do sądu i pod pieczę komornika.
Jak zatem zostać windykatorem długów? Studia w tym przypadku są mile widziane, choć nie konieczne. Najlepiej w CV na to stanowisko wyglądać będą kierunki prawnicze i administracyjne, a także psychologia i socjologia. Dyplom z którejś z tych dziedzin z pewnością ułatwi nam awans i wyższe zarobki w przyszłości.
Najczęstszymi jednak wymaganiami do pracy windykatora należności są:
- wykształcenie średnie,
- prawo jazdy kat. B.,
- znajomość podstawowych zagadnień prawnych i technik negocjacji,
- siła perswazji,
- skrupulatność,
- komunikatywność,
- asertywność,
- odporność na stres,
- cierpliwość.
Natomiast windykator terenowy powinien dodatkowo cechować się świetną prezencją, dobrą organizacją pracy i dyscypliną. Gdzie zatem możemy szukać pracy w tym zawodzie? Ogłoszenia znajdziemy np. w serwisie z ofertami Gowork.pl.
Jak wygląda praca w windykacji? Co może windykator?
Termin, który często pojawia się w tym kontekście to windykacja terenowa. Co dokładnie oznacza? Takim windykatorem terenowym nazywamy osobę, która jest pracownikiem firmy windykacyjnej lub sama prowadzi swoją działalność.
Windykator należności ma ściśle ustalony zakres obowiązków. Należy do niego:
- telefoniczne, osobiste lub listowne monitorowanie dłużnika,
- negocjacje warunków dobrowolnej spłaty,
- windykacja polubowna,
- windykacja sądowa, oznaczająca skierowanie sprawy do sądu i przygotowanie odpowiedniej dokumentacji,
- nadzór nad harmonogramem spłaty wierzytelności.
Mówimy o prawidłowej windykacji, kiedy dochodzenie długu zostało przeprowadzone zgodnie z przepisami prawa. Średni czas takiego postępowania wynosi około 3 miesiące od upłynięcia czasu spłaty. Ponadto w windykacji wyróżniamy dwa typy:
- miękką (polubowną),
- twardą (sądową).
Zobacz też: O kompetencjach miękkich | Sprzedaż na platformach internetowych – czy warto?
Czego nie może windykator terenowy?
Warto jednocześnie pamiętać, że windykator nie ma prawa zająć majątku, wtargnąć do mieszkania dłużnika czy przeprowadzać egzekucję. Jego zadanie jest wręcz odwrotne – powinien on pomóc osobie, na której ciąży dług uniknąć wymienionych wyżej konsekwencji. Dlatego też w codziennej pracy windykatora przydaje się znajomość prawa, dzięki czemu nawet nieumyślnie nie zachowa się on wbrew obowiązującym przepisom czy zwyczajnie nieuczciwie.
Do niedopuszczalnych zachowań zaliczyć można również:
- zastraszanie dłużników,
- podnoszenie głosu,
- nękanie telefonami,
- grożenie egzekucją komorniczą,
- informowanie pracodawcy dłużnika o jego zobowiązaniach,
- wyjawianie osobom trzecim poufnych informacji.
Windykator długów, który pozwoliłby sobie na którekolwiek z wymienionych wykroczeń, powinien zostać zgłoszony na policję lub nawet do prokuratury. Jeśli nadal nie mamy pewności, co może, a czego nie firma windykacyjna, możemy skorzystać ze specjalnie przygotowanych w tym celu poradników.
Ile zarabia windykator terenowy a ile specjalista ds. windykacji?
Zarobki, podobnie jak w wielu innych zawodach, zależą od co najmniej kilku czynników. W przypadku windykacji na wynagrodzenie wpływ ma renoma firmy windykacyjnej oraz okoliczności rynkowe. Istotną rolę w przyznawaniu wynagrodzeń grają również umiejętności i staż zawodowy oraz prowizja – im większy długiem zajmuje się pracownik, tym wyższa będzie jego pensja.
Średnia pensja windykatora w Polsce wynosi 4810 złotych brutto. Jedna czwarta tych pracowników musi zadowolić się pensją poniżej 3770 złotych i tyle samo osób spodziewać się może wypłaty powyżej 6360 złotych. Okresowo, kiedy windykator zajmuje się większymi długami, a dłużnicy spłacają swoje zobowiązania, miesięczne zarobki mogą sporo wzrosnąć.
Osoby, które ukończyły studia na kierunkach prawo i finanse oraz mają co najmniej dwa lata doświadczenia, często mają też możliwość awansu na stanowisko specjalisty ds. windykacji. W takim wypadku rośnie oczywiście także ich pensja. Mediana ich zarobków wg portalu wynagrodzenia.pl wynosi 5220 złotych. Najlepiej opłacana grupa specjalistów (wśród których większość stanowią kobiety!) otrzymuje miesięcznie powyżej 6560 złotych brutto.
Z kolei do najczęstszych benefitów proponowanych w firmach windykacyjnych należą:
- prywatna opieka medyczna,
- karnety na siłownię i do klubów fitness,
- możliwość pracy zdalnej.
W tej kategorii
Specjalista ds. analizy i rozwoju rynku – czy warto nim zostać?
Dynamiczny rozwój rynku wymaga od firm ciągłej adaptacji i śledzenia zmian zachodzących w otoczeniu biznesowym. Aby sprostać temu wyzwaniu, coraz...
Kto wypłaca świadczenia za wypadek — ZUS czy pracodawca?
O tym, kto wypłaca świadczenia za wypadek przy pracy, decyduje m.in. to, ilu pracowników ma pod sobą dany pracodawca. Wyjaśniamy,...
Jak zostać komornikiem? – predyspozycje i zarobki
Choć komornik nie jest kimś, z kim chcielibyśmy się często widywać, niektórzy marzą o tym, żeby stanąć po drugiej stronie...
Doradca podatkowy – przewodnik po zawodzie
Kwestie podatkowe wydają się bardzo skomplikowane dla przeciętnego obywatela. Zwłaszcza prowadzący własne przedsiębiorstwo, muszą rozważyć skorzystanie z pomocy doradcy podatkowego....
Doradca finansowy – przewodnik po zawodzie
Zawód doradcy finansowego jest stosunkowo młody, ale popularność korzystania z takich usług cyklicznie wzrasta. Same firmy zyskują na tym, że...
Praca w księgowości – wymagania, zarobki, perspektywy zatrudnienia
Praca w księgowości może być ciekawą i obiecującą ścieżką kariery zawodowej. Zarówno samodzielni księgowi, jak i pracownicy ds. rachunkowości i...