Zawód doradcy finansowego jest stosunkowo młody, ale popularność korzystania z takich usług cyklicznie wzrasta. Same firmy zyskują na tym, że mogą zaoferować klientom kompleksową obsługę w korzystaniu z produktów finansowych. Dowiedzmy się zatem, z czym może się wiązać ten kierunek kariery zawodowej!
Spis treści
ToggleJak zostać doradcą finansowym?
Osoba na stanowisku doradcy finansowego współpracuje zarówno z klientami indywidualnymi, jak i korporacyjnymi, pomagając im podjąć najkorzystniejszą decyzję finansową. Przedmiotem rozważań często pada wybór kredytu lub obiektu inwestycji.
Aby zacząć pracę w tym zawodzie, nie trzeba kończyć specjalistycznych studiów, a nawet kursów czy szkoleń. Na większości stanowiskach wymaga się conajmniej wykształcenia średniego. Rekruterzy jednak skupiają się na tym, czy kandydat na to stanowisko odznacza się:
- wysokimi kompetencjami sprzedażowymi,
- łatwością w nawiązywaniu przyjaznych relacji z innymi,
- zdolnościami komunikacyjnymi,
- umiejętnością analitycznego myślenia,
- świetną prezencją.
Ważna jest również posiadana wiedza, w której zakres wchodzi pojęcie o ekonomii i finansach, systemie podatkowym i prawie gospodarczym. Niezwykle pomocna doradcy finansowemu będzie łatwość w przetwarzaniu sporej ilości informacji i odporność na stres. Niezbędne szkolenia pracownicze są zapewniane zwykle przez pracodawcę już po zatrudnieniu pracownika.
Czym dokładnie zajmuje się doradca finansowy?
Zakres obowiązków w przypadku tego stanowiska jest bardzo szeroki i może różnić się od siebie w poszczególnych przedsiębiorstwach. Najczęściej rolą doradcy finansowego jest pośrednictwo pomiędzy klientem a bankiem w sprawie kredytu, pakietu ubezpieczeń, inwestycji, kompletowaniu i przedkładaniu niezbędnych dokumentów oraz przygotowaniu analiz i wyliczeń.
W Polsce koszt takiej usługi zazwyczaj opłaca bank, a sam doradca rozliczany jest na podstawie prowizji za sprzedaż produktów bankowych lub ubezpieczeniowych.
- 7 sposobów na oszczędności w budżecie domowym
- AXI card – co to jest? Jak działa?
- Co to jest leasing i jak działa? Jakie mamy dostępne formy leasingu?
- Czym jest inflacja? Jakie są jej przyczyny i skutki?
- Czym się kierować przy wyborze firmy ubezpieczeniowej?
- Dla jakich firm ryczałt jest korzystnym rozwiązaniem?
Możliwości pracy
Jeśli chodzi o samą pracę, to istnieją przynajmniej trzy modele. Doradca finansowy może pracować jako doradca bankowy, broker kredytowy, inwestycyjny lub indywidualny doradca finansowy.
Niestety, na tym stanowisku umowa o pracę nie należy do oczywistości. Jeśli taką chce podpisać z nami pracodawca, to zwykle podstawa jest niska, a zarobić możemy wyłącznie na prowizjach od sprzedaży. Brokerom proponuje się często umowę agencyjną, ale większość doradców finansowych zmuszona jest do założenia własnej działalności finansowej.
A co z możliwościami kariery? Przeważnie zdarza się, że osoby posiadające odpowiednią wiedzę i kompetencje decydują się na funkcję niezależnego doradcy finansowego. Inni z kolei zatrudniają się w dużych korporacjach, na których piastują stanowisko doradcy finansowego firmy. Coraz popularniejsze staje się natomiast inna forma wykonywania swoich obowiązków, jaką jest doradztwo finansowe online. W takim wypadku wystarczy udzielać porad na blogu, w formie podcastów lub webinarów. Wydaje się, że ten sposób kontaktu wzbudza większe zaufanie klientów i przyciąga osoby, które chcą mieć pełniejszą kontrolę nad swoimi środkami.
Doradca finansowy – zarobki na stanowisku
Zarobki na stanowisku doradcy finansowego trudno jest określić jednoznacznie. Ci, których zatrudnia duża firma, najczęściej pobierają prowizję z produktów i usług, które udało im się sprzedać klientowi. Przy kredytach hipotecznych jest to do 4,5% całości kredytu.
Zgodnie z danymi, które zebrał i ujawnił serwis Wynagrodzenia.pl, średnie miesięczne wynagordzenie na tym stanowisku wynosi ok. 4300 zł brutto. ¼ doradców może liczyć na pensję powyżej 6000 zł brutto. Dotyczy to głównie osób, które dodatkowo zajmują się doradztwem kredytowym.
Podsumowując, zawód doradcy finansowego nie jest opcją dla każdego. Lepiej się na tym stanowisku sprawdzą osoby z wrodzonym talentem do szybkiej analizy oraz otwartość w kontaktach z innymi. Plusem jest na pewno fakt, że nie potrzeba wielu lat nauki, by zostać zatrudnionym przez duże przedsiębiorstwo lub samemu zyskać grono klientów. Jeśli będziemy w tym dobrzy, to dzięki systemowi prowizyjnemu, możemy co miesiąc osiągać naprawdę wysokie dochody!
W tej kategorii
Specjalista ds. analizy i rozwoju rynku – czy warto nim zostać?
Dynamiczny rozwój rynku wymaga od firm ciągłej adaptacji i śledzenia zmian zachodzących w otoczeniu biznesowym. Aby sprostać temu wyzwaniu, coraz...
Kto wypłaca świadczenia za wypadek — ZUS czy pracodawca?
O tym, kto wypłaca świadczenia za wypadek przy pracy, decyduje m.in. to, ilu pracowników ma pod sobą dany pracodawca. Wyjaśniamy,...
Windykator: czym się zajmuje? Ile zarabia?
Niezależnie po której jesteśmy stronie – czy to nas odwiedza windykator, czy sami chcemy nim zostać, warto dowiedzieć się o...
Jak zostać komornikiem? – predyspozycje i zarobki
Choć komornik nie jest kimś, z kim chcielibyśmy się często widywać, niektórzy marzą o tym, żeby stanąć po drugiej stronie...
Doradca podatkowy – przewodnik po zawodzie
Kwestie podatkowe wydają się bardzo skomplikowane dla przeciętnego obywatela. Zwłaszcza prowadzący własne przedsiębiorstwo, muszą rozważyć skorzystanie z pomocy doradcy podatkowego....
Praca w księgowości – wymagania, zarobki, perspektywy zatrudnienia
Praca w księgowości może być ciekawą i obiecującą ścieżką kariery zawodowej. Zarówno samodzielni księgowi, jak i pracownicy ds. rachunkowości i...