Sprzedawaniem rzeczy w sieci możemy zajmować się okazjonalnie lub potraktować jako własny sposób na biznes, często bardzo dochodowy. Zobaczmy, kiedy powinniśmy rozliczać podatek od sprzedaży internetowej. 

czy trzeba placic podatek allegro olx

Jak mają się rozliczać ze sprzedaży internetowej osoby nieprowadzące działalności gospodarczej?

Większość użytkowników Internetu zalicza się raczej do osób, które kupują online lub okazyjnie sprzedają swoje przedmioty. W takim wypadku nie potrzeba oczywiście zakładać działalności gospodarczej, jesteśmy bowiem traktowani jako osoby fizyczne, co nie zwalnia nas jednak z pewnych obowiązków. Powstaje pytanie: czy ze sprzedaży na platformie internetowej powinniśmy odprowadzać podatek?

Przepisy prawne mówią o pewnej zasadzie, o której powinniśmy pamiętać. A mianowicie, źródłem przychodu nie będzie odpłatne zbycie rzeczy w sytuacji, gdy:

  • sprzedaży podlega rzecz ruchoma,
  • sprzedaż nie następuje w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej (prowadzimy sklep z kosmetykami, ale na aukcji wystawiamy sprzęt agd.),
  • sprzedajemy przedmiot po upływie 6 miesięcy od końca miesiąca, w którym go nabyliśmy

Jeśli wszystkie te czynniki się zgadzają, transakcja nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu prawa. Gdybyśmy jednak sprzedali rzeczy wcześniej niż 6 miesięcy od jej nabycia, musimy zapłacić podatek. Dochód taki należy wpisać do formularza PIT w rubryce „inne dochody”.

W razie kontroli urzędu skarbowego warto mieć dokument bądź jego kopię (paragon, fakturę, umowę lub wydruk potwierdzenia przelewu na konto bankowe), które będą dowodem, że sprzedaż rzeczywiście była zwolniona z opodatkowania. Przy czym trzeba pamiętać, że drobne kwoty na nasze konto raczej nie będą zauważone, ale już przelewy o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych, mogą wzbudzić w urzędnikach uzasadnione podejrzenie. 

Kiedy należy zapłacić podatek ze sprzedaży na platformie internetowej?

Jeśli chodzi o przepisy dotyczące zarejestrowanej działalności gospodarczej ukierunkowanej na sprzedaż internetową, jest ich tak dużo, że trudno byłoby je wymienić wszystkie w tym artykule. 

Istotny jest jednak fakt, że działalność taka różni się nieco od sprzedaży w tradycyjnie formie. Przede wszystkim firmy powinny pamiętać, że transakcje przez nie wykonywane podlegają opodatkowaniu VAT i nie podlegają opodatkowaniu od czynności cywilnoprawnych

Podatki od zakupu rzeczy używanej

Wracając do sprzedaży internetowej przez osoby fizyczne, niektórzy zastanawiają się, co z podatkiem od zakupu rzeczy używanej, nazywanym też PCC 2%, czyli podatkiem od czynności cywilnoprawnych. 

Nie mamy obowiązku go zapłacić, jeżeli kupujemy rzeczy używane o łącznej wartości nieprzekraczającej 1000 złotych w jednej transakcji. Podobnie zresztą jest z nowymi rzeczami nabywanymi przez nas w sklepach online i to niezależnie od wartości zakupów. 

Gdybyśmy kupowali rzecz używaną od osoby prywatnej, płacąc w jednej transakcji kwotę powyżej 1000 złotych, obowiązuje nas dwutygodniowy termin, w którym musimy wykazać i opłacić podatek PCC 2%. 

Jak sprzedawać legalnie i nie płacić podatków?

W związku z tym, gdy nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, możemy narazić się na kłopotliwe sytuacje. Na przykład, urząd skarbowy może się nami zainteresować, gdy zorganizujemy wyprzedaż większej ilości rzeczy oddanych przez członków naszej rodziny. 

Prostym sposobem, żeby nie wzbudzić niepotrzebnych podejrzeń, jest poproszenie, aby każda pełnoletnia osoba w naszej rodzinie, sprzedała swoje rzeczy za pośrednictwem osobistego konta na platformie sprzedażowej.

Dobrze jest też skrupulatnie zapisywać nabyte rzeczy razem z datą ich zakupu. Unikniemy podatków, jeśli sprzedamy je po ustawowych 6 miesiącach. Sporządzenie tabeli z takimi informacjami może się wydawać zbyteczne i czasochłonne, ale nikt oprócz nas, może tego nie dopilnować. A przykrych konsekwencji nie unikniemy, tłumacząc się jedynie niewiedzą.

Podsumowując najważniejsze informacje – warto więc pamiętać, by sprzedawać nabyte przedmioty po upływie 6 miesięcy od ich zakupu, a większą ilość rzeczy na sprzedaż rozdzielić między konta dorosłych członków naszej rodziny.

jak poprawic zdolnosc kredytowa Previous post Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową? Poznaj kilka skutecznych sposobów!
co to jest wibor Next post Co to jest WIBOR i na co ma wpływ?