Jeśli chcemy zaciągnąć kredyt w banku, musimy najpierw spełnić kilka warunków. Instytucje te sprawdzają przede wszystkim naszą zdolność kredytową. Czym ona jest i jak ją poprawić?

jak poprawic zdolnosc kredytowa

Co to jest zdolność kredytowa?

Jeśli do tej pory nie mieliśmy potrzeby zaciągać pożyczki w banku, zdolność kredytowa może być dla nas nieco obcym pojęciem. Jak można ją zdefiniować?

Najprościej mówiąc, to możliwość spłaty zadłużenia przez osobę ubiegającą się o kredyt. Zdolność określa prawdopodobieństwo, z jakim będziemy w stanie wywiązać się ze spłatą rat w terminie

Dopiero po obliczeniu tego bank może zdecydować, czy udzielić nam kredytu, a jeśli tak, to w jakiej kwocie. Co przy tych rachunkach bierze się pod uwagę? 

Jak banki obliczają zdolność kredytową?

Każdy bank do obliczania zdolności kredytowej podchodzi w odmienny sposób więc trudno mówić tu o jedynej słusznej metodzie. Dla przyszłych płatników kryje się w tym pewna korzyść – jeśli odmówiła nam pożyczki jedna placówka, możemy spróbować swojej szansy w innej. 

We wszystkich jednak bierze się pod uwagę takie czynniki jak:

 • Uzyskiwane dochody. Powinny być one odpowiednio wysokie, nie bez znaczenia jest również stabilność zatrudnienia (najlepiej wypada umowa o pracę na czas nieokreślony);
 • Miesięczne koszty utrzymania naszej rodziny. Będą brane pod uwagę stałe opłaty i wydatki;
 • Wysokość obecnego zadłużenia. Im jest go mniej, tym dla nas i dla banku lepiej.

Wyliczenia te nazywamy to analizą ilościową. Bank będzie też z pewnością chciał przeprowadzić analizę jakościową, na którą składają się:

 • wiek,
 • stan cywilny,
 • liczba osób w gospodarstwie domowym,
 • status mieszkaniowy i majątkowy,
 • wykształcenie,
 • wykonywany zawód i stanowisko oraz staż pracy. 

Dla wielu placówek ważna jest również nasza historia kredytowa, czyli to, jak do tej pory wywiązaliśmy się z zaciągniętych zobowiązań. Jeśli banki odmawiają nam na dany moment udzielenia pożyczki, ponieważ któryś z tych czynników nie przedstawia się najlepiej, nie załamujmy się. Istnieją pewne sposoby na to, by w stosunkowo niedługim czasie, stać się dla tych instytucji bardziej wiarygodnym płatnikiem. 

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Przejmy do zasadniczego pytania: jak zwiększyć swoją zdolność kredytową. Oto kilka skutecznych technik:

 1. Zwiększenie dochodów. Możemy się o to postarać przez np. zmianę pracy na lepiej płatną lub poproszenie obecnego szefa o podwyżkę. Kiedy sytuacja nam się poprawi, warto ze złożeniem kolejnego wniosku o kredyt poczekać co najmniej 3 miesiące, bo właśnie ten okres instytucje bankowe biorą pod uwagę. 
 2. Stabilna umowa o pracę. Wspomnieliśmy o tym już nieco wcześniej, ale warto to powtórzyć: dużo lepiej w oczach udzielającego pożyczki wygląda umowa o pracę niż umowa zlecenie czy o dzieło.
 3. Upewnienie się, czy w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) nie widnieją jakieś zaległości i ich ewentualna regulacja.
 4. Spłata dotychczasowych zobowiązań kredytowych. Najgorzej w naszej historii wyglądają tak zwane chwilówki i debety na karcie kredytowej. Zanim złożymy nowy wniosek o kredyt, lepiej pozbyć się takich zadłużeń.
 5. Konsolidacja. Jeśli nie jesteśmy w stanie nic zdziałać w sprawie naszych kredytów, możemy spróbować je skonsolidować. W ten sposób zmniejszymy miesięczne obciążenia, choć okres spłaty się wydłuży.
 6. Pozytywna historia na rachunku osobistym. W przypadku ubiegania się o kredyt w banku, w którym mamy już konto osobiste, zadbajmy, by regularnie wpływały tam nasze wynagrodzenia. Nie dopuśćmy też do pozbycia się wszystkich środków, zanim otrzymamy nowe. 
 7. Zmiana stylu życia. Warto przyjrzeć się naszym stałym zobowiązaniom, takim jak wynajem mieszkania bądź samochód wzięty w leasing. Być może przeprowadzka do mniejszego i tańszego lokum albo zmiana na bardziej ekonomiczny samochód znacząco poprawi naszą sytuację materialną. 

Co zrobić, gdy nasza zdolność kredytowa pozostaje niewielka?

A co zrobić, gdy mimo zastosowania wszystkich powyższych rad nadal będziemy mieć niewielką zdolność kredytową? To również nie jest sytuacja bez wyjścia. Możemy trochę zmienić swoje oczekiwania i wnioskować o niższy kredyt lub wydłużyć okres spłaty

Dobrze jest też działać metodycznie, nie sugerując się wyłącznie opiniami znajomych bądź kuszącymi reklamami. W sieci znajdziemy aktualne oferty banków, które możemy porównać w zaciszu domowym i na chłodno wybrać najkorzystniejszą dla nas ofertę. 
Czasami opłaca się skorzystać z innych produktów banku, które pozwalają obniżyć koszty finansowania, a jednocześnie zwiększają naszą zdolność kredytową.

czy rachunkowosc jest dla kazdego Previous post Dla kogo kierunek finanse i rachunkowość?
czy trzeba placic podatek allegro olx Next post Sprzedaż na platformach internetowych – czy trzeba płacić podatek?