Sytuacja na rynku pracy sprzyja pracownikom. Dlatego firmy starają się zatrzymać przy sobie tych najlepszych lub pozyskiwać nowych, np. z pomocą benefitów pracowniczych. Dlaczego taka inwestycja może opłacić się przedsiębiorcom?
Benefity pracownicze – co to właściwie jest?
Ta ładnie brzmiąca nazwa oznacza po prostu dodatkowe świadczenia, które pracodawca zapewnia w miejscu pracy. Praktyka ta stosowana jest na szeroką skalę. Jak się szacuje, aż ¾ pracowników w Polsce korzysta z różnego rodzaju dodatków. Na takim układzie korzystają obie strony – przedsiębiorca jest w stanie przyciągnąć i zatrzymać u siebie pracownika, a jego podwładny czuje się bardziej związany z firmą, która dba o jego potrzeby.
Co pracodawca może zaoferować pracownikowi?
Żeby lepiej zrozumieć temat, przedstawmy sobie kilka przykładów. Jakie są najczęściej oferowane benefity pracownicze? Zalicza się do nich:
- karnet na siłownię lub do klubu sportowego,
- pakiet medyczny,
- dofinansowanie lub opłacenie kursów językowych bądź zawodowych,
- bon na zakupy,
- dofinansowanie wczasów,
- ubezpieczenie grupowe,
- prezenty świąteczne,
- specjalne paczki świąteczne dla dzieci.
Właściwie powyższe dodatki uznaje się już za oczywiste w wielu firmach. Jeśli pracodawca chce się czymś wyróżnić lub musi poszukać niskobudżetowych benefitów, ich propozycje zamieściliśmy na końcu tego artykułu. Teraz zajmijmy się tym, dlaczego w ogóle warto tak inwestować.

Jakie efekty przynoszą benefity pracownicze?
- Benefity zwiększają motywację pracowników
Dlaczego, skoro są przyznawane bez względu na zaangażowanie i wydajność członków zespołu? Wydawać by się to mogło z pozoru nielogiczne, ale z psychologicznego punktu widzenia ma swoje uzasadnienie. Jeśli pracownik dostaje już na początku swojej pracy prezenty, czuje swego rodzaju wdzięczność i to motywuje go do zwiększenia wysiłku. Z kolei poczucie, że za każdy błąd może go ominąć jakiś dodatek, wpływa na każdego z nas negatywnie.
- Benefity przywiązują do firmy
Darmowe posiłki w pracy czy opieka medyczna, na którą w normalnych warunkach pracownicy nie mogliby sobie pozwolić, potrafią wzbudzić w zatrudnionych lojalność wobec pracodawcy. Nawet jeśli jakieś aspekty pracy się im nie podobają, najprawdopodobniej nie będą się rozglądać za nowym stanowiskiem. Mają zwyczajnie za dużo do stracenia w kwestii komfortu i bezpieczeństwa, które daje im obecna firma.
- Dobrze dobrane świadczenia dodatkowe ułatwiają pogodzenie pracy zawodowej z życiem osobistym
Benefity pracownicze mają poprawić wydajność pracowników w miejscu pracy i ułatwić relaks po niej. Taki work-life balance działa na korzyść całego przedsiębiorstwa. Zdrowi i zadowoleni ludzie dadzą z siebie o wiele więcej niż przepracowani. Badania z kolei dowodzą, że brak możliwości zrównoważonego połączenia pracy z życiem osobistym powoduje zaburzenia psychicznie oraz zwiększa podatność na inne choroby.
- Benefity umożliwiają rozwój
Coraz częściej mówi się, że otrzymywane dodatki powinny wspierać pracownika w jego rozwoju zawodowym. Poczucie celu wykonywanej pracy i możliwość zdobywania nowych umiejętności wpływa na satysfakcję z wykonywanych zajęć. Właściwie taki rozwój liczy się dziś nawet bardziej niż np. dopłata do aktywności sportowej.
- Pozytywny wizerunek firmy
Ostatni punkt jest wypadkową wszystkich poprzednich. Dobrze przeszkoleni i korzystający z innych benefitów pracownicy to właściwie najlepsza reklama każdego przedsiębiorstwa. Łatwiej nie tylko o nowych, zaangażowanych członków kadry, ale też o przyciągnięcie inwestorów i specjalistów. Jeśli pracodawca traktuje swój biznes w ten sposób, można mu wróżyć sukcesy na wielu innych polach.
- Mały ZUS plus. Ile wynosi i kto może skorzystać?
- Zaliczka a zadatek – co wybrać, żeby się opłacało?
- Syndyk a komornik: czym się różnią?
- Co to jest WIBOR i na co ma wpływ?
- 5 powodów, dla których warto inwestować w benefity pracownicze
- Jak napisać biznesplan krok po kroku?
Pomysł na benefity pracownicze w zależności od budżetu
Wiedząc już, jak ważne jest wsparcie pracowników, zastanówmy się, co ciekawego mogą zaproponować zespołowi firmy z mniejszym i większym budżetem.
Przy niskim budżecie warto przygotować:
- zdrowe przekąski,
- siatkówkę lub inny sport zespołowy raz w tygodniu,
- elastyczny czas pracy dla rodziców małych dzieci, w tym praca zdalna w losowych przypadkach,
- dodatkowe dni wolne,
- „pet days”,
- produkty firmy dla pracowników,
- krótszy czas pracy lub wydłużoną przerwę obiadową,
- kurs językowy lub szkolenie zawodowe w godzinach pracy,
- „nap room”.
Jeśli jednak firma może pozwolić sobie na więcej, dobrze jest pomyśleć na przykład o:
- darmowych, zdrowych posiłkach,
- gwarancji podwyżki,
- zajęciach sportowych i relaksacyjnych w trakcie pracy,
- przyzakładowym przedszkolu, żłobku lub animatorach dla dzieci, które przyszły z rodzicami do pracy,
- wspólnych wycieczkach opłacanych przez firmę.
Tych kilka propozycji daje nam wgląd, jak różnorodne mogą być benefity pracownicze. Które z nich sprawdzą się w naszym przedsiębiorstwie? Najlepiej nie zakładać tego z góry. Możemy przeprowadzić wywiad z pracownikami i sprawdzić, czego naprawdę potrzebują w danej chwili. Dobrą opcją jest również możliwość wyboru benefitów w zależności od aktualnej sytuacji członków zespołu.
W tej kategorii
Mały ZUS plus. Ile wynosi i kto może skorzystać?
Mały ZUS Plus 2023 to niezwykle interesująca kwestia między innymi dla tych, którzy w tym roku zakładają działalność gospodarczą. Na...
Zaliczka a zadatek – co wybrać, żeby się opłacało?
Czasami, aby zarezerwować jakiś produkt lub nieruchomość, musimy najpierw zapłacić zaliczkę bądź zadatek. Jakie są między nimi różnice? Czy któreś...
Syndyk a komornik: czym się różnią?
Praca syndyka i komornika jest dla wielu osób tajemnicza. Jeśli zastanawiamy się, jakie są ich uprawnienia oraz co różni te...
Co to jest WIBOR i na co ma wpływ?
Od stawki WIBOR może zależeć oprocentowanie zaciąganego przez nas kredytu. Czym jest ten wskaźnik i dlaczego zmienia się w czasie? ...
Jak napisać biznesplan krok po kroku?
Kiedy w twojej głowie pojawi się ciekawy pomysł na otworzenie własnego interesu, kolejnym krokiem, powinno być stworzenie dobrego biznesplanu. Co...