Wysoka inflacja skłania niektórych do zastanowienia się, gdzie ulokować swoje oszczędności, by ich nie stracić. Niezależnie od tego, czy mamy ich dużo, czy mało, potrzebna nam będzie wiedza, w co inwestować mądrze? Znajdziemy ją w poniższym artykule. Zachęcamy do przeczytania!

W co inwestować małe kwoty?

Nie trzeba mieć wielkiego majątku, by zainwestować pieniądze. Na początku wystarczy nawet kilkaset złotych miesięcznie. Sumy takie zwykle trzymamy na lokatach bankowych lub kontach oszczędnościowych (te obłożone są 19% obowiązkowym podatkiem od zysków kapitałowych), ponieważ zakładamy, że małe inwestycje nie są opłacalne. Czy rzeczywiście?

Tak naprawdę chcąc pomnażać niewielki kapitał nie potrzeba ani wielkiej odwagi, ani szczegółowej wiedzy. Wystarczy znaleźć bezpieczne miejsce lokowania pieniędzy, takie jak obligacje skarbowe. Zysk zależy od tego, czy zdecydujemy się na inwestycje krótko-, średnio, czy długoterminowe. Te pierwsze mają zakres czasowy 3 miesięcy, a ostatnie nawet 12 lat i są przeznaczone wyłącznie dla beneficjentów programu 500+. Więcej o obligacjach skarbowych znajdziemy na oficjalnej stronie obligacjeskarbowe.pl

Inwestowanie w kryptowaluty

Możemy także inwestować oszczędności w coraz popularniejsze kryptowaluty. Najpierw musimy jednak zdobyć sporo wiedzy na ten temat, np. zapoznać się ze specyfiką bitcoina. Mówiąc w skrócie, jest on zdecentralizowaną cyfrową walutą, stworzoną z myślą o tanich, szybkich, wygodnych i maksymalnie bezpiecznych płatnościach, które nie wymagałyby udziały banków czy pośredników. Dla wielu właściwie nie jest to waluta czy środek płatniczy, ale instrument finansowy, który może służyć za alternatywę dla inwestowania w akcje czy surowce.

Dla początkujących inwestorów może się to wydawać jeszcze zbyt skomplikowane, powinni więc doszkolić się na branżowych stronach internetowych. Następnie mogą przejść do zakupu bitcoina bądź innych wirtualnych aktywów, co jest możliwe po założeniu bezpłatnego konta na wybranej giełdzie i zajmuje zaledwie kilka minut.

Jest to dobra opcja dla każdego, kto widzi potencjał rynku, a zarazem akceptuje towarzyszące mu ryzyko. Do wejścia w rynek kryptowalut nie potrzeba też dużego kapitału.

Przeczytaj: Podatek od kryptowalut | Czym jest inflacja? Skąd się bierze?

Inwestowanie w złoto

Bardzo atrakcyjną formą lokowania kapitału są też formy inwestowania w złoto. Możemy wybierać spośród trzech grup: branży jubilerskiej, przemysłu i inwestorów. Złoto inwestycyjne nie podlega podatkowi VAT, dlatego najczęściej traktowane jest jako waluta, a nie surowiec.

Inwestycje możemy zacząć także od niewielkiego kapitału. Jeśli naszym celem jest zabezpieczenie środków przed dewaluacją pieniądza lub hiperinflacją, najlepiej będzie zainwestować w fizyczne złoto. Ważne, byśmy skorzystali z usług zaufanej firmy.

Sprzedać natomiast najlepiej osobom prywatnym lub wyspecjalizowanym przedsiębiorcom, a nie u jubilerów, w kantorach czy lombardach. W tych miejscach bowiem naliczane są duże i nieopłacalne marże.

W jaką walutę warto inwestować?

Niestety, polski złoty to obecnie słaba, niestabilna waluta. W związku z tym, aby zapobiec utracie oszczędności, wielu decyduje się na wymianę złotówek na walutę kraju, którego gospodarka i wskaźniki inflacyjne mają się lepiej.

Inwestowanie pieniędzy warto oprzeć na walutach cechujących się niską zmiennością, takich jak:

  • dolary amerykańskie,
  • jeny japońskie,
  • franki szwajcarskie.

Popularnym sposobem na inwestycje walutowe, który stosują finansowi eksperci, jest kierowanie się zasadą maksymalnej dywersyfikacji. Inaczej mówiąc, możemy podjąć próbę osiągnięcia stanu, w którym oszczędności są podzielone na wiele części, a każda z nich stanowi osobne aktywa.

Dla inwestora krótkoterminowego, spekulacyjnego potrzebna będzie rozległa i specjalistyczna wiedza i kapitał, który w razie straty nie spowoduje utraty wszystkich oszczędności czy bankructwa. Natomiast dla kogoś, kto chce poprawić swoją sytuację oszczędnościową, przyda się tylko gotówka i specjalne konto bankowe w walucie.

W co inwestować w czasie inflacji?

Co zrobić, jeśli boleśnie odczuwamy wysoką inflację, a nasze fundusze złożone na koncie oszczędnościowym zdają się drastycznie maleć?

Jeszcze jedną z opcji, jaką mamy do wyboru, jest inwestycja za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych o określonym stopniu ryzyka (które jednak zawsze istnieje i trzeba wziąć je pod uwagę). Im szybciej dane instrumenty giełdowe pozwalają zarobić, tym zwykle większe jest ryzyko inwestycji. Jeśli zaś chodzi o inwestycje prowadzone na giełdzie papierów wartościowych, to ich ryzyko jest jeszcze wyższe. Aby więc zacząć zarabiać, znów musimy najpierw zrozumieć mechanizmy działania tego rynku oraz dowiedzieć się, czym dokładnie są fundusze inwestycyjne. Obecnie sporym zainteresowanie indywidualnych inwestorów cieszą się także obligacje korporacyjne o zmiennej stopie oprocentowania, które najczęściej powiązane jest ze wskaźnikiem WIBOR. Decydując się na to rozwiązanie, mamy pewność, że w przypadku kolejnych podwyżek stóp procentowych, oprocentowanie obligacji zostanie odpowiednio „zaktualizowane”. Tego rodzaju papiery wartościowe służą wielu osobom do ochrony kapitału przed inflacją.

karta kredytowa Previous post Karta kredytowa: co to jest i jak działa?
zaliczka a zadatek Next post Zaliczka a zadatek – co wybrać, żeby się opłacało?