Praca w finansach to wyjątkowo szerokie określenie – jej specyfika może się znacząco różnić, w zależności od zajmowanego stanowiska. Różne mogą też być wymagania, stawiane przez pracodawcę, jak i wynagrodzenie, którego nam udzieli. Chciałbyś podjąć pracę w finansach i zastanawiasz się, jakie stanowiska są najbardziej rozwojowe? Czym zajmuje się księgowa? Jaki jest zakres kompetencji ubezpieczyciela? Ile zarabia bankier? Czym się różni doradca finansowy od doradcy podatkowego? Na wszystkie te, oraz inne pytania, odpowiadamy w niniejszym artykule. 

praca w finansach stanowiska

Księgowa – zakres obowiązków 

Zawód księgowej jest niezbędny dla funkcjonowania niemal każdej działalności gospodarczej. Potwierdzenie tej tezy dają same biura rachunkowe, które wyrastają na rynku jak grzyby po deszczu – tak wielkie jest zapotrzebowanie na ich usługi. Jednak czym tak naprawdę zajmują się księgowi? W przeważającej mierze, jest to praca związana z rozliczeniami – tak bieżących wydatków wewnętrznych przedsiębiorstwa, jak i zobowiązań podatkowych czy pokrewnych należności (np. ZUS). Księgowa musi również dbać o prawidłową archiwizację podległych jej dokumentów, takich jak księgi rachunkowe czy faktury. 

Zależnie od firmy i branży, dział księgowości jest zobowiązany do ścisłej współpracy z lokalnym zespołem analityków finansowych – w zakresie planowania budżetu i kontroli nad nim – jak również z działem HR, w celu należytego rozliczenia wynagrodzeń dla pozostałych pracowników (i wypełnienia zobowiązań podatkowych). 

Wynagrodzenie księgowej należy do najniższych w branży finansowej. Mediana zarobków na tym stanowisku, wynosi niecałe 3 500 zł netto. Najwięcej można zarobić w województwie mazowieckim – ok. 4 000 zł netto – a najmniej na wschodzie Polski, gdzie wypłata księgowego rzadko przekracza 2 750 zł netto miesięcznie. 

Czym zajmuje się ubezpieczyciel? 

Nieco lepiej wygląda ogólna sytuacja ubezpieczycieli, choć to również jest pojęcie względne – wiele zależy od miejsca pracy i pracodawcy. Ubezpieczyciel reprezentuje firmę w trakcie kontaktów z klientami, gdzie finalnym celem ma być zawarcie odpowiedniej umowy (polisy). Często w grę wchodzą bardzo duże pieniądze, zatem wymagania stawiane kandydatom – nie tylko przez przedsiębiorców, ale i prawo – mogą być dość wysokie. 

Wykształcenie wyższe, naturalnie, zawsze będzie najmilej widziane przez pracodawcę – nie jest to jednak reguła. W wielu przypadkach wykształcenie średnie będzie wystarczające, o ile kandydat spełnia pozostałe wymogi (niekaralność i pełna zdolność do czynności prawnych), a także posiada kompetencje miękkie, mające zapewnić mu efektywne wykonywanie obowiązków. Wymogiem koniecznym, jest przejście kursu i zaliczenie egzaminu, przygotowywanego przez zakład ubezpieczeń – może to być ten sam, w którym zamierzasz podjąć zatrudnienie. 

Mediana zarobków na stanowisku „ubezpieczyciel”, wynosi ok. 4 000 zł brutto. Warto jednak pamiętać, że w większości przypadków, agent ubezpieczeniowy otrzymuje nie tylko pensję zasadniczą, ale też rozliczne dodatki, zależne od realizacji postawionych celów sprzedażowych. 

Zobacz: Jak wybrać firmę ubezpieczeniową?

jaka praca w finansach

Bankier: wymagania i zarobki 

Kiedy myślimy o pracy w finansach, bankier to jeden z pierwszych zawodów, jakie przychodzą nam na myśl – i nic w tym dziwnego. Bankowość to jeden z największych elementów omawianego sektora. Praca w zawodzie bankiera oferuje przejrzystą, atrakcyjną ścieżkę kariery, mnogość kursów i szkoleń poszerzających zakres kompetencji, jak i szereg innych benefitów. Wymagania zależne są od stanowiska, których w bankowości znajdziesz wiele. W przypadku doradcy klienta w banku, wystarczy wykształcenie średnie i motywacja do pracy – jednak dyrektor placówki, musi już posiadać wyższe wykształcenie kierunkowe, lata doświadczenia i przynajmniej kilka certyfikatów. 

Trudno dokładnie oszacować, na jakie zarobki możesz liczyć jako bankier, jednak już początkujący pracownicy mogą liczyć na zadowalające stawki. Mediana wynagrodzeń doradcy klienta w bankowości detalicznej, to ok. 4 000 zł brutto, plus benefity zależne od realizacji celów sprzedażowych. Z kolei dyrektor banku, może liczyć na pensję podstawową, sięgającą nawet 26 000 zł brutto. 

Jak pracuje analityk finansowy? 

Analityk finansowy to zawód, na który stale rośnie zapotrzebowanie na rynku. Z jego usług skorzystają nie tylko przedsiębiorstwa wywodzące się stricte z sektora finansów (banki, biura rachunkowe, czy biura nieruchomości) ale również inne, rosnące w siłę firmy, niezależnie od branży. W skład jego kompetencji wchodzi kompleksowa dbałość o budżet firmy – jego rozplanowanie, oraz późniejsza kontrola nad przewidzianymi wydatkami. Analityk finansowy musi trafnie prognozować wysokość nadchodzących zobowiązań, jak i celnie reagować na dynamicznie zmieniającą się sytuację. 

Wykształcenie wyższe nie jest wymagane do pracy w tym zawodzie, chociaż na pewno będzie stanowiło atut. Wynagrodzenie na tym stanowisku zależne jest od doświadczenia analityka, jak również miejsca, w którym pełni swoje obowiązki (dotyczy to zarówno miejscowości, jak i firmy). Mediana zarobków na tym stanowisku wynosi 7 000 zł brutto. Najniższe wynagrodzenia opiewają na kwotę 4 800 zł brutto. 

najlepsza praca w finansach

Doradca podatkowy, a doradca finansowy – jakie są różnice? 

Doradca podatkowy to zawód, który może stanowić punkt docelowy dla wszystkich tych, którzy pragną odnaleźć się w sektorze finansowym – szczególnie, jeżeli planują założenie własnej działalności gospodarczej w tym zakresie. Szacuje się, że mediana zarobków na tym stanowisku wynosi 7 240 zł brutto – dużo więcej zarobią Ci, którzy zdecydują się na otwarcie własnego biura. O ile obowiązki doradcy podatkowego są oczywiste, polegając na optymalizacji kosztów podatkowych swoich klientów, o tyle inaczej sprawa wygląda w przypadku doradcy finansowego. Jaka jest różnica? 

Doradca finansowy zarabia sporo mniej – mediana wynagrodzeń na tym stanowisku to tylko 4 800 zł brutto, choć wiele firm oferuje również prowizje, zależne od realizacji planów sprzedażowych. Zgodnie z definicją Unii Europejskiej, jego głównym zadaniem jest przekazywanie klientom merytorycznej wiedzy i porad, w zakresie zarządzania ichnim majątkiem. Nie istnieją żadne wymogi formalne co do wykształcenia czy kursów, jakie musiałby ukończyć kandydat. 

czym sie zajmuje analityk finansowy Next post Analityk finansowy – przewodnik po zawodzie